בית ריבק

מוזיאון בת ים לאמנותבית שלום אש
קישור לכתבה

“פתאום הבנתי כי לא לטרקלינו של מר רבינוביץ או לדירתה של גברת רוזנברג שייכות התמונות של בעלי, לא נכס לעשירים בלבד. אלא לרבים שזה דרוש להם כמשהו חיוני, כקריאה בספר.” מתוך דבריה של גב’ סוניה ריבק, עיתון דבר, 13.9.1936.

בית ריבק הוקם בלב שכונת רמת יוסף בשנת 1963. המבנה מאופיין בסגנון ברוטליסטי ותוכנן על ידי האדריכלים דוד פרלשטיין ושבתאי משולם, שהושפעו מאיכויותיהם הפיסוליות של המבנים שתכנן האדריכל הצרפתי-שוויצרי לה-קורבוזייה. הבית יועד לשמש הן כמוזיאון לעבודותיו של ריבק והן כבית מגורים לאלמנתו, והיווה חלק ממערך תרבותי שלם בשכונה הכולל גם את מוזיאון בת ים לאמנות עכשווית ע”ש בן ארי, הספרייה העירונית והיכל התרבות, זאת מתוך מחשבה ומחויבות לקשר היסודי שבין חברה לאמנות.

יששכר בר ריבק (1935-1897) נולד באליזבטגראד (כיום קירובוגראד, אוקראינה), למד באקדמיה לאמנות בקייב, פעל במערך האמנותי של ארגון התרבות ‘קולטור ליגע’ והיווה חלק מהאוונגרד היהודי של שנות ה-20 שניסה לשלב בין איכויות ומאפיינים מקומיים לבשורה אוניברסלית, מודרנית. בין האמנים והסופרים המזוהים עם חוג האוונגרד היהודי בו פעל ריבק ניתן למנות את אל ליסיצקי, פרץ מרקיש, בוריס אהרונסון ומארק שאגאל. בשנת 1926, לאחר שפעל במוסקבה ובברלין, השתקע ריבק בפריז, שם חי עד יום מותו.

לאחר מותו של ריבק ובהזמנת ראש עיריית בת ים דוד בן ארי, השתקעה אלמנתו בבת ים והעשירה את האקלים התרבותי בעיר בציורי שמן, רישומי פחם, פסלים ורפרודוקציות מעשה ידיו של האמן.

בהשראת עבודותיו של ריבק, שביטאו חיי הקהילה ומאפיינים מקומיים בסביבתו, משמש המבנה כיום אכסניה לפעילותה הענפה של מחלקת חינוך וקהילה. במקום מתקיימים חוגי אמנות שנתיים לילדים, פעילויות המלוות את התערוכות המתחלפות במוזיאון בת ים לאמנות, קייטנות יצירה בתקופת הקיץ ועוד. בנוסף מארח המבנה יוזמות ושיתופי פעולה מקומיים תוך הכרה בייעודו הראשוני של המקום כמרחב המחזק את הקשר בין תרבות לסביבה בה היא נוצרת.

הדדי 6, בת ים

יששכר בר ריבק. צילום: ארכיון המוזיאון

יששכר בר ריבק, איור לספר ילדים ביידיש 'ביער' (אין וואַלד), מאת לייב קוויטקו, ברלין 1921. צילום: ארכיון המוזיאון