בית שלום אש

בית יששכר ריבקמוזיאון בת ים לאמנות
קישור לכתבה

מידע על תכנית שהות בבית שלום אש נמצא כאן-
https://bit.ly/sah-residency


מוזמנות.ים לקרוא על המתרחש בבית שלום אש בבלוג החדש בכתובת – https://bit.ly/sah-blog

 

שלום אש, יוצר פורץ גבולות – סופר, מחזאי, אספן ואיש ספר.

אש נולד בעיירה קוטנו אשר בפולין בשנת 1880. בנערותו נטש את מסלול לימודיו כתלמיד חכם, צלל אל עולם הספרות וההגות האירופית והחל לעסוק בכתיבה. בעקבות מפגש מכונן עם הסופר י”ל פרץ בוורשה החליט אש להתמסר לכתיבה בשפת היידיש.

בשנת 1903 נישא אש למתילדה (מדז’ה) לבית שפירו. מתילדה תמכה בשאיפות היצירה שלו, ובמשך 55 שנותיהם המשותפות נעשה אש לאחד מסופרי היידיש המרתקים והפוריים של דורו. מסיפורים קצרים דרך מחזות ורומנים היסטוריים רחבי יריעה – כתיבתו של אש מתאפיינת בנקודת מבט ייחודית ואוונגרדית.

רבים מכתביו עוסקים בעיירה היהודית על מגוון דמויותיה ומתארים באופן מפוכח וביקורתי את החיים הקהילתיים היהודיים. לעיתים קרובות בחר אש לספר את סיפוריהן של דמויות השוליים של החברה ולהאיר דווקא את הפינות הנסתרות והחשוכות של הקיום האנושי. כתביו תורגמו לשפות רבות וזכו להצלחה בינלאומית. הנודעות ביצירותיו היו הטרילוגיה “‘לפני המבול” העוסקת בחיים היהודיים לפני המהפכה הבולשביקית בערים סנט פטרסבורג, ורשה ומוסקבה (1931-1921), והמחזות: “אל נקמות” (1907), “מוטקה גנב” (1916) ו”קידוש השם” (1919).

בחירתו של אש לעסוק בנצרות ובדמותו של ישו בכתיבתו המאוחרת עוררה עליו את זעם החוג הספרותי שאליו השתייך. עם פרסומו של הרומן “האיש מנצרת” בשנת 1939 הואשם אש במיסיונריות, ופולמוס חריף התעורר סביב כתיבתו. “הנביא” (1943) ו”מרים” (1949) הוסיפו וליבו את ההתנגדות כלפיו, ורצונו לפשר בין הדתות נתפס על ידי יהודים רבים בתקופתו כמעשה כפירה. מסופר אהוב ומוערך הפך אש למוקצה והתקשה למצוא מקום בו יוכל להשתקע ולהמשיך בכתיבתו באופן רציף.

דוד בן ארי, ראש עיריית בת ים דאז, זיהה את הערכים האוונגרדיים והרדיקליים בכתיבתו של אש, ובמפגש אקראי עימו הציע לו לבוא ולהתגורר בעיר. בשנת 1954 בנתה עיריית בת ים בית עבור שלום ומתילדה אש. אל ביתו החדש הביא אש את אוסף האמנות שלו, את אוצרות היודאיקה שאסף, את ספרייתו העשירה שכללה ספרים נדירים בשפות שונות, ורבים מכתבי היד שעליהם עבד באותה עת. בשנת 1957 נסעו בני הזוג לבקר את בתם רות בלונדון, שם נפטר אש במפתיע. מתילדה לא שבה עוד אל הבית בבת ים ובצוואתה הורישה אותו על כל אשר בו לעיר כדי שישמש מוזיאון למורשתו הספרותית של שלום אש וכבית תרבות.

אש, אספן נלהב, הקיף עצמו בפריטי אמנות ויודאיקה יחודיים בעלי איכות מיסטית שאותם ליקט במסעותיו בעולם. ברחבי הבית מוצגים אוספיו המרשימים של אש הכוללים פרטי יודאיקה ייחודיים ועבודות של גדולי האמנות המודרנית ביניהם מארק שאגאל, אדגר דגה, אמדאו מודיליאני ומואיז קיסלינג, ספרים עתיקים וכן ארכיון ובו כתבי יד, מכתבים ועוד.

בית שלום אש פועל כחלק ממערך המוזיאונים בעיר וממוקם במרכז הוותיק של העיר בת ים.
לאחר שעבר שימור אדריכלי נפתח שוב הבית לציבור, ובמתכונתו הנוכחית יעסוק בשפות נשכחות, בתרבות היידיש, ויהווה מקום למפגש, יצירה והגות.

שעות פתיחה בית שלום אש:
ימי שישי ושבת – 10:00 – 14:00
בשאר ימי השבוע הביקור בבית יתאפשר בתיאום מראש בטל׳: 03-6591140

ארלוזורוב 50, בת ים

בית הסופר לאחר פתיחתו המחודשת בחודש אפריל 2019