31.12.2021
תכנית השהות בבית שלום אש 2021

שמחות מאד להציג את המצטרפים החדשים שנבחרו לקחת חלק בתכנית השהות בבית שלום אש לשנת 2021.
מטרתה העיקרית של תכנית השהות היא ליצור בבית מרחב פעיל, פועל ופועם ולאפשר ליוצרים, במיוחד בימים המורכבים בהם אנחנו נמצאים, מקום שיאפשר להם להיות, לעבוד, להסתגר ולהיפתח מחדש אל העולם.

 

אלון רג’ואן הוא משורר המשלים בימים אלה תואר מוסמך בספרות עברית באוניברסיטה העברית בירושלים וחוקר את היחס לפוריות והמשכיות בשירתו של חזי לסקלי. אלון מתגורר ביפו, נולד וגדל בעיר בת ים הממשיכה להיות עבורו מרחב נפשי וממשי בו נטועה יצירתו וכתיבתו. שיריו התפרסמו בקבצי שירה שונים והוא זוכה פרס היצירה ע”ש זולטן ארניי לשנת תשע”ו ומקום שני בפרס הרי הרשון לספרות לשנת תשע”ט. במהלך שהותו בבית שלום אש מתכנן אלון לעבוד על קובץ השירים הראשון שלו, ‘זץ’.

 

סטודיו שיתופי – חברי הסטודיו השיתופי הם הדס עפרת, הילה פלשקס, כינרת חיה מקס, נעמי יואלי, טליה קינן וגיא שרף. הסטודיו השיתופי בבית שלום אש יתנהל כמרחב ניסוי ותהליכי עבודה של אמנים מתחומי האמנות החזותית ואמנות המופע, על בסיס שיתופיות, שיוויוניות, החלפה והמרה של מרכיבים ביצירה. במהלך תקופת השהות בבית יהיו חברי הסטודיו פתוחים לדיאלוג והתנסויות בשיתוף קהל. 

 

דפוס בית  ננה אריאל ואורי יואלי יפעלו בבית שלום אש באביב 2021. ננה ואורי מתכננים להקים בבית שלום אש ‘קן קוקיה’ ולבדוק מה קורה כאשר דפוס בית מוצא לעצמו עוד בית. הם יחקרו את ספריית הבית במטרה להוציא לאור ספר, כתב עת או פרסום, ויארחו סטודנטים ואורחים נוספים למפגשים ושיחות. 

 

שחר-מריו מרדכי הוא משורר. פרסם שלושה ספרי שירה והוא חתן פרס היצירה ע”ש לוי אשכול לשנת 2017 והזוכה במקום הראשון בתחרות השירה ‘שירה על הדרך’ לשנת 2010.  שיריו ותרגומיו ראו אור בכתבי העת המובחרים בישראל ובעיתונות המודפסת והמקוונת ותורגמו לשפות רבות בהן ערבית, קטלאנית, כורדית, טורקית, יוונית, נורווגית ועוד.  במהלך שהותו בבית מתכנן שחר-מריו להשלים את כתיבתו של ספר שירה עליו הוא עובד בימים אלה, והעתיד לצאת לאור בהוצאת ‘עם עובד’.

 

עומרי דנינו הוא יוצר הפועל בארבעה מדיומים: כתיבה, ציור, פרפורמנס וסאונד. החללים בהם פועל עומרי הם בעלי זיקה מובהקת למרחב האדריכלי-ביתי, והוא עוסק במילה הכתובה הן כחומר גלם והן כתשתית רעיונית ממנה צומח דימוי פלאסטי או פרפורמטיבי. ספר שירה ראשון פרי עטו עתיד לראות אור ב 2021  בהוצאת הבה לאור, בעריכת ענת זכריה. במהלך שהותו בבית שלום אש מתכנן להמשיך לעבוד על שיריו, לבחון ולחקור את המרחב בבית ולהגיב לו באמצעות עבודת פרפורמנס.

 

עינת פוגל-לוין היא אומנית המילה המדוברת והכתובה. כתיבתה עוסקת בנושאים אקטיביסטיים, נשיים ואישיים, דרך סיפורי חיים ועיסוק בשאלות של צדק, חברה וזהות. במהלך שהותה בבית בקיץ 2021 היא מתכננת להמשיך לפתח רומן העוסק בשאלות של בית, מסע וחופש, וכן להתמקד בפרויקט קצר טווח של סיפורים מן המרחב הבת-ימי, כמייצג את המרחב הים-תיכוני.

 

תכלת זוהר היא משוררת, אמנית שירה מדוברת, מוזיקאית, מאיירת  ויוצרת רב תחומית. יצירתה עוסקת באהבה, מין ומגדר, גוף ומיסטיקה. יצירותיה התפרסמו במגוון פלטפורמות, והיא חברה בקולקטיב המוסיקה ‘הרינגמן קולקטיב’.  במהלך שהותה בבית היא מקווה להוציא לאור את ספר הילדים הראשון שלה.

 

נועם נגרי הוא סופר, משורר ואיש חינוך. בימים אלה עוסק בבניית הצעת מחקר לקראת דוקטורט. במהלך שהותו בבית מתכנן נועם לעבוד על גיבושה הסופי של הצעת המחקר שלו העוסקת בתעשיית המוסיקה האלטרנטיבית והעצמאית בישראל למן ימי ראשית המדינה. כמו כן מתכנן נועם לסיים פרוייקטים ספרותיים שהעיקרי שבהם הוא רומן ממואר העונה לשם “גם לזיכרון יש חלקי חילוף” ואשר עתיד לראות אור במהלך 2021 

 

אלקסנדר פיש הוא אמן רב תחומי הנע על הציר שבין תיאטרון למוזיקה, כשחקן, מלחין, זמר ונגן על מבחר כלים. אלקסנדר פעיל בכל התיאטראות הרפרטואריים בארץ, מופיע עם כמה הרכבים קלאסיים ומודרניים ומרבה להקליט. בשנה האחרונה הוא החל לכתוב פרוזה, וסיפורו הראשון נכתב דווקא ביידיש – וזכה בפרס הסיפור הקצר לשנת 2020. במהלך שהותו בבית שלום אש מתכנן אלקסנדר לעבוד על כתיבתן של יצירות ספרות נוספות.

 

מרחב ישורון הוא משורר וחוקר שפה.  ובמהלך שהותו בבית שלום אש יעבוד על ספר השירה “נפש הגלגל – תפילות לאחר גזר הדין”. בימים אלה שוקד מרחב על עבודת הדוקטורט שלו שכותרתה: השם המשתתף ושאלת התיקון בפרוזה של שמואל יוסף עגנוןהמחקר מבקש לבחון את פוריותה של תורת ‘השם המשתתף’, התרחשות לשונית ששימשה את הרמבם במורה הנבוכים” כאמצעי לביקורת האנתרופומורפיזם המקראי, לקריאה חדשה בסיפורי ש”י עגנון.