מוזיאון בת ים לאמנות

בית שלום אשבית יששכר ריבק
קישור לכתבה

מוזיאון בת ים לאמנות פועל כחלק ממערך המוזיאונים בעיר וממוקם בפארק הנפרש בלב שכונת רמת יוסף. את הפארק תכננו אדריכלי הנוף זוכי פרס ישראל ליפא יהלום ודן צור ואת השכונה והמוזיאון השוכן בתוכה תכנן האדריכל יצחק פרלשטיין. המבנה העגול של המוזיאון נבנה בשנת 1961 ומושפע מסגנון הבנייה הברוטליסטי המזוהה עם עבודותיו של האדריכל הברזילאי אוסקר נימאייר. במקור נבנה המוזיאון כביתן על עמודים בלב הפארק והציבור הוזמן לחסות תחתיו ולבקר בתערוכות כחלק משגרת החיים בשכונה.

בניין המוזיאון, הממוקם בנקודה הגבוהה ביותר בעיר, צמוד למגדל מים פעיל. כשפרנסי העיר בנו את המוזיאון, ההיגיון המנחה אותם קבע כי תרבות ואמנות הן תשתיות בסיסיות, ונחוצות לא פחות ממי שתייה זורמים. לאורך השנים שימשו קומות המגדל כחללי סטודיו לאמנים ואף לאחסון אוסף המוזיאון. אוסף זה כולל עבודות אמנות עכשווית לצד יצירות מודרניסטיות מובהקות של לאה ניקל, דוד נתון, אהרון גלעדי ועוד. האוסף מכיל, בין היתר, עבודות שנתרמו על ידי ראש העיר דאז, דוד בן ארי. לאורך השנים שימש המוזיאון חלל תצוגה של האמנויות היפות עם דגש מיוחד על ציור ופיסול ישראלי מודרני. החלטה זו הובילה לשילוב נוכחותם של אמנים בת ימים דוגמת הפסל יעקב אפשטיין והצייר חיים קיוה (שאף שימש מנהל המוזיאון בשנות השישים של המאה העשרים).

מאז 2007 מתמקד המוזיאון בהצגת תערוכות מתחלפות של אמנות עכשווית. לצד תערוכות אלה, הזוכות לעניין רב בקרב קהלים שונים, מקדיש המוזיאון את חלליו לתצוגת קבע המתמקדת באוסף המוזיאון וביצירה האמנותית בבת ים. בנוסף למערך התערוכות, ולאור המחשבה המתייחסת למבנה המוזיאון כתשתית לשימוש התושבים, פותחו לאורך השנים תכניות חינוך מקומיות המשלבות אוכלוסיות וקבוצות גיל שונות.

תכנית התערוכות העדכנית מזמינה את הצופה לשיח ביקורתי הבוחן את גבולות המדיום והשפעתו על תפיסות תרבותיות, חברתיות, כלכליות ופוליטיות. מתוך דיון ומחשבה על מושגי היסוד של הפעילות האמנותית העכשווית, מציע המוזיאון הזדמנות לבדוק מה אמנות יכולה לעשות, מה היא  יכולה להיות ומה היא מאפשרת בימינו. הגישה האוצרותית מתמקדת בהצגת עבודותיהם של אמנים המאתגרים שאלות אלו ומייצרים גוף עבודות הדוחף את גבול האפשרי.

סטרומה 6, בת ים

דוד בן ארי. צילום: מתוך האנציקלופדיה לחלוצי הישוב ובוניו (1959)

מוזיאון בת ים לאמנות, 1961. צילום: ארכיון המוזיאון